OMLET BISZKOPTOWY

Szybkie, pyszne i bardzo sycące śniadanie. Proporcje są  bardzo proste ile jaj tyle łyżek mąki. Omlet możemy podać z sezonowymi,świeżymi owocami z kroplą miodu, czekolady ale można też zimą przygotować go z dżemem.
* omlet biszkoptowy *
OMLET BISZKOPTOWY
* 1 bardzo sycąca porcja
2 jaja
2 łyżki mąki
łyżka masła

do podania:
1. jogurt grecki, owoce, miód 
2. bita śmietana, maliny, czekolada
3... może ty podasz kolejną wersję ? :)


* omlet biszkoptowy z owocami *
Oddzielam białka od żółtek i ubijam na sztywną pianę (do ubijania piany zawsze używam schłodzonych jaj), następnie dodaję żółtka, mąkę i mieszam delikatnie do uzyskania gładkiej masy. Na patelni roztapiam masło, wlewam masę jajeczną. Smażę z obu stron na złoty kolor. Zanim przewrócimy omlet powinien się porządnie ściąć, potem przez chwilkę dopiekamy drugą stronę i gotowe :)
*omlet biszkoptowy z jogurtem i owocami *
edit - dopisek lipiec 2016: Dziś przypomniałam sobie o tym przepisie, zrobiłam go na bardzo późne śniadanie. Jestem na urlopie, Łukasz i Wiktor we Wrocławiu to mogę sobie pozwolić na chwilę lenistwa :) Na krzakach dojrzewają owoce, przygotowałam więc omleta z jogurtem greckim, świeżymi owocami i kroplą miodu. Jakie to jest pyszne !

Smacznego !

* omlet z owocami *
* omlet biszkoptowy z bitą śmietaną i malinami * foto. 2011


 wpis rok 2011: Omlet można podawać na wiele sposobów: z dżemem, jogurtem, miodem, z owocami, masłem czekoladowym ... u nas dziś była bita śmietana, kilka ostatnich malin, które Łukasz znalazł na krzaku i odrobina roztopionej gorzkiej czekolady. PYCHA !