JAK MROZIĆ OWOCE

Mrożenie to najlepszy i najzdrowszy sposób na maksymalne wydłużenie sezonu owocowego. Mrożone nie tracą za dużo wartości odżywczych, można je długo przechowywać i cieszyć się smakami lata przez długie miesiące.

Co powiecie na Jogurtowe lody truskawkowe, Galette z porzeczkami, Czekoladowe ciasto ze śliwkami czy Bułeczki z malinami w środku zimy ? Może jednak znajdzie się trochę miejsca w zamrażarce ?


Do mrożenia wybieram owoce świeże i nie uszkodzone. Umyte i dokładnie wysuszone, układam na tacce i wstawiam do zamrażalnika. Dzięki temu są sypkie i łatwo je porcjować. 

Zamrożone owoce przekładam do woreczków, opisuję i odkładam ponownie do zamrażarki. Do mrożenia używam woreczków które mogę wielokrotnie otwierać i zamykać, kiedyś używałam śniadaniowych nie wytrzymywały jednak próby czasu, pękały i musiałam przesypywać owoce do nowych. Doskonale sprawdzają się również plastikowe pojemniczki po lodach.


Jak przygotować do mrożenie poszczególne owoce:

Maliny - Malin nie myję, mrożę w całości. Jeżeli nie jesteście pewni źródła z którego kupujecie maliny, umyjcie je szybko pod delikatnym strumieniem. Nie moczcie ich w wodzie, są bardzo delikatne.

Jeżyny, Borówki, Jagody, Porzeczki, Truskawki - Myję, osuszam i mrożę w całości.

Śliwki, Wiśnie, Czereśnie - Myję, osuszam, przed mrożeniem usuwam pestki.

Raz rozmrożonych owoców już nie zamrażam !