ŚWIATŁO W FOTOGRAFII KULINARNEJ

Światło jest elementem kluczowym nie tylko w fotografii kulinarnej. To właśnie światło maluje obrazy, podkreśla strukturę i eksponuje szczegóły. Nasze zadanie wydaje się proste - wystarczy je tylko umiejętnie wykorzystać :)
Umiejętnie wydaje się być słowem kluczowym, dochodzenie do tych oczywistości metodą prób i błędów trochę mi zajęło... Żeby trochę Wam to rozjaśnić zebrałam w jednym miejscu kilka podstawowych rad/trików które pomogły mi zyskać świadomą kontrolę nad światłem. 
fotografia kulinarna

I nie mówię tu o wypasionym studio do którego kupujemy sprzęt za miliony monet :) Wystarczy nam światło dziennie dzięki któremu pokażemy naturalny wygląd jedzenia. Wykorzystując światło dzienne możemy stworzyć rozmaite obrazy. Od jasnych, świetlistych robionych np. pod światło często z dużą ilością bieli. Przez stonowane, miękkie z rozproszonymi cieniami. Kończąc na ciemnych, mocno wykorzystujących kontrasty zdjęciach.

Najlepsze do fotografowania jest miękkie, rozproszone światło. Optymalne godziny wybieramy w zależności od pory roku, pogody oraz kierunku w którym skierowane jest nasze okno. Ogólna zasada mówi, że najlepiej fotografować rano, przed południem oraz po południu przed zachodem słońca. Z takim światłem pracuje się najprościej.

Poniżej kilka przykładów ze zdjęciami zza kulis które pokażą jak w domowych warunkach wykorzystać światło.

światło w fotografii
Zdjęcia bułeczek drożdżowych robiłam przed godziną 14 w słoneczny dzień, okno przysłonięte dyfuzorem dla zmiękczenia cieni które w tej jasnej stylizacji trochę mi przeszkadzały.


światło w fotografii
Zdjęcia robiłam wieczorem, było już po godzinie 19 nawet przy takiej małej ilości światła można zrobić zdjęcia :) Część planu przysłoniłam aby uzyskać większe kontrasty. Aby podkreślić strukturę bułeczek wykorzystałam całe dostępne światło nie użyłam żadnego dyfuzora.światło w fotografii
Te zdjęcia również robiłam wieczorem, po godzinie 18 w lecie jest jeszcze sporo słońca. Dlatego plan odsunęłam maksymalnie od okna. Ułożyłam w cieniu z niewielkim dostępem światła. Dodatkowo przytłumiłam światło ciemnym tłem aby pogłębić cienie.światło w fotografii
W tym przypadku zwartość talerza doświetliłam odbitym światłem. Jako powierzchnia odbijająca posłużył mi kawałek styropianu. Trochę zbyt mocno zniwelował cień talerza dlatego przycięłam mocniej kadr ;)

W skrócie - Jak kontrolować światło ? 

 1. Stwórz swój plan zdjęciowy przy oknie. Najlepsze jest to na które słońce nie świeci bezpośrednio.
 2. Jeżeli nie masz wyboru i musisz skorzystać z mocnego światła, rozprosz je lub spróbuj dosunąć się trochę od okna tak aby wyjść z planem z ostrego słońca.
  Do rozproszenia użyj: białej firanki - moja jest z Ikei
  dyfuzora z blendy - dostępne są w różnych rozmiarach blenda 5w1 - pozostałe powierzchnie przydadzą się do odbijania światła.

  Robisz zdjęcia niemal codziennie, korzystasz z jednego okna i jest ono zazwyczaj mocno oświetlone możesz na stałe wykleić okno białą kalką techniczną.
 3. Jeżeli cienie po drugiej stronie źródła światła są zbyt mocne odbij je. Możesz do tego wykorzystać biały karton, kawałek styropianu, tylne ścianki z na-biurkowego kalendarza.

  Cienie nie zawsze są złe pomagają dodać trochę artystycznego, dramatycznego wyrazu zdjęciom. Jednak osobom początkującym polecam zmniejszenie cieni do minimum ale nie  usuwaj zupełnie !
 4. Wyłącz wszystkie inne lampy które mogą zakłócać barwę światła. Nie widzisz tego "gołym okiem" ale żarówki których używamy w domu świecą na żółto.
 5. Zwróć uwagę na ściany oraz twoje ubranie od nich również odbija się światło. W zależności od koloru może mieć to wpływ na odcień bieli na twoich zdjęciach.

Na blogu znajdziecie również wpis o inspiracjach związanych z Pinterestem oraz opis sesji okładkowej w terenie.

Daj znać jaki temat w fotografii Cię interesuje - chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami.
Jeżeli lubisz zaglądać za kulisy sesji zapraszam na moje nowe konto Instagramowe.

Chcesz zobaczyć jak powstają moje zdjęcia ?
Zajrzyj do na mój instagramowy profil o kulisach fotografii !
kurs fotografii kulinarnej